top of page
  • Writer's pictureAnna Paczek

Dlaczego joga jest lekarstwem na stres?🧘‍♀️

Updated: Jul 24, 2023

Brudne naczynia w zlewie, dzwoniący telefon, dzieci czekające na Ciebie w przedszkolu i projekty w pracy, które muszą być zrobione na „już”. Żyjemy w ciągłym pędzie, chcąc spełniać oczekiwania wszystkich wokół i zapominamy o tym, jak to jest choć przez chwilę po prostu być. Ta niekończąca się spirala zadań wywołuje w nas masę negatywnych myśli, a ciało zaczyna odmawiać posłuszeństwa i wszystkiemu, co robimy towarzyszy stres. Coraz częściej zastanawiamy się co można zrobić, aby ulepszyć nasze samopoczucie. W Internecie znajdujemy pełno inspiracji, a jedną z wymienianych jest joga. O ile nie ulega wątpliwości, że taka forma aktywności na pewno redukuje stres, to nie do końca zdajemy sobie sprawę z przyczyn tego działania. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego joga pomaga w radzeniu sobie ze stresem, co jeszcze bardziej umocni nas w przekonaniu, że warto jej spróbować.

Zgodnie z założeniami Richard Lazarus’a i Susan Folkman stres to „określona relacja pomiędzy osobą a otoczeniem, która oceniana jest przez osobę jako obciążająca lub przekraczająca jej zasoby oraz zagrażająca jej dobrostanowi.” Badacze teorii stresu pokazują w swoich rozważaniach, że człowiek i otoczenie tworzą wzajemne interakcje, które na siebie oddziałują. Niestety, nie mamy wpływu na czynniki zewnętrzne w naszym otoczeniu, ale warto zastanowić się, jak można zniwelować ich negatywne skutki wpływające na nasze samopoczucie.



Najwięcej stresu odczuwamy w szyi, barkach i plecach. Jednym z elementów jogi jest relaksacja, która zmniejsza poziom kortyzolu w organizmie i uwalnia mięśnie od napięć będących przyczyną stresu. Podczas nauki prawidłowego oddechu i rozluźniania mięśni, łatwiej kontrolujemy nasze emocje, z mniejszą impulsywnością czy agresją podchodzimy do pojawiających się przed nami problemów.

Dzieje się to przez wyciszanie naszego systemu nerwowego. Nasza równowaga psychiczna nie jest zachwiana, więc z większą rezerwą podchodzimy do przeciwności losu pojawiających się na naszej drodze, a także mniej się irytujemy. Prewencyjnie warto wykonywać ćwiczenia, ponieważ nawet 5-8 minutowa joga, może zapewnić nam spokój przed prezentacją, czy innym ważnym wydarzeniem. Mając świadomość, że joga uspokaja, spróbujmy poświęcić kilka minut na ćwiczenia przed nauką czy snem. Stres kumuluje się także w mniej oczywistych miejscach, takich jak czoło, czy szczęka. Tutaj niezwykle pomocna będzie również joga twarzy.

Joga to nie są tylko ćwiczenia fizyczne. Poprzez praktykę uczymy się skupienia oraz obserwowania swojego ciała, wspierając przy tym rozwój naszej samoświadomości. Umiemy nazywać nasze uczucia i emocje, a te nazwane, łatwiej kontrolować, gdy na naszej drodze pojawiają się przeciwności losu. Badania z 2010 roku wykazały, że joga ulepsza nastrój i obniża niepokój bardziej niż spacery. Wynika to z wyższego poziomu chemicznego kwasu gamma- aminomasłowego (GABA) w mózgu, pełniącego istotną rolę w procesie zmniejszania nadmiernego pobudzenia w organizmie i łagodzenia objawów lęku i stresu. Z kolei, w 2017 przeprowadzono obserwację na dzieciach, która wykazała, że joga pomaga w zwalczaniu niepokoju i po 8 tygodniach regularnych ćwiczeń w szkole, polepszyło się ich samopoczucie i zdrowie emocjonalne w porównaniu z grupą kontrolowaną.

Praktykując jogę dotleniamy mięśnie i pobudzamy krążenie krwi. Nasze narządy pracują lepiej i wydajniej, co sprawia, że stajemy się bardziej pobudzeni i odczuwamy mniejsze zmniejszenie. Co więcej, wykonując ćwiczenia zaczynamy produkować endorfiny, a te hormony, inaczej nazywane hormonami szczęścia, odpowiadają za dobre samopoczucie i wywoływanie stanów euforycznych w naszym organizmie.

Joga wpływa również na zmniejszenie przewlekłych bólów (zespół cieśni kanału nadgarstka, choroba zwyrodnieniowej stanów kolanowych), poprawę postawy, stanu kręgosłupa, polepszenie jakości snu, działania

układu pokarmowego, co również pośrednio może zniwelować stres, który odczuwamy. Zwiększa poziom dopaminy i serotoniny. Wymienione neuroprzekaźniki w mózgu można stymulować również przez inne formy aktywności fizycznej, ale to właśnie joga jest systemem holistycznym. Rozwijamy się na kilku poziomach, zarówno duchowym, jak i cielesnym i umysłowym. Zaczynamy zwracać uwagę na to jakim jedzeniem karmimy swoje ciało, jak często pijemy alkohol i sięgamy po inne używki, jak zachowujemy się w stosunku do innych, jak otoczenie wpływa na nasze samopoczucie. Jest to początek naszej drogi budowania zdrowia i równowagi w naszym życiu.

Ciekawym odniesieniem w badaniach na temat praktyki jogi, było zagłębienie się w zależność między praktyką a leczeniem depresji, która jest jedną z najczęstszych chorób dotykających naszą cywilizację. Badanie przeprowadzone w 2017 roku wykazało, że grupa nim objęta zaobserwowała u siebie zmniejszenie symptomów depresji, za sprawą wspomnianego już wcześniej kortyzolu, który jest obniżany dzięki systematycznym ćwiczeniom.

Nawet kilkuminutowe ćwiczenia mogą przynieść efekty, a regularność sprawi, że stanie się to naszym nawykiem. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z jogą, warto sięgnąć po zestawy ćwiczeń jogi dla początkujących. Możemy też skoncentrować się na jodze relaksacyjnej, która selekcjonuje ćwiczenia właśnie pod kątem redukcji stresu i niepokoju. Przed praktyką można poczytać o rodzajach jogi (Hatha joga, Ashtanga joga, Vinyasa joga, Joga Iyengara, Air joga, Yin joga, Kundalini joga, Bikram joga, Power joga), by sprawdzić, które z nich są dla nas najciekawsze. Jak widać, wybór jest duży, więc każdy znajdzie coś dla siebie.


168 views0 comments

Comments


bottom of page